3 Ocak 2011 Pazartesi

Düşünceli ama keyifli..

Bizler daha çok bir dalgınlık hali içindeyizdir-birbirinden bağlantısız duygusal izlenimler, ilgisiz anılar, kitaplardan ve gazetelerden saçma sapan cümle kırıntıları, ufak tefek korkular ve alınganlıklar, fiziksel rahatsızlık, heyecan ya da refah duygularından ibaret zihinsel bir sis içindeyizdir…

Ne kadar  doğru bir cümle, tam da söylemek isteyip de benden önce biri buna dile getirdi demenin kırgınlığı olan bir cümle.
Sanırım bütün bunlar gün içinde neden bu kadar çok ruh hali değiştirdiğimize az çok cevap oluyor. Güne keyifli başlayıp sonra keyifsiz devam etmek, ama iyi bir uykuya dalmak gibi…  Gazetedeki can sıkıcı haberden tek bir cümlenin beynime kazınması ya da bütün bir kitaptan tek bir kelimenin hafızamda kalması gibi.  Biraz daha ileride bunun nedeninin – cehalet, egoizm, bağlılık, nefret ve yaşama yapışma arzusu olduğundan sözedildiğini duymak pek keyif verici değil tabi.
 Hemen insan kendisine bakıyor.

Cehalet…Düşünmeğe değer bir sözcük. Hmmm yenmek için bir çok şeyi yaptığım kesin.
Egoizm.. Maalesef burada biraz durmak zorundayım. Ne kadar istemesem de her insanda olduğu gibi ben de egoist bir varlığım. Sevgilim bunu hep söyler.’’ Sen çok egoistsin’’ aslında zamanla öyle oldum diyebilirim egoist olmak biraz kendini korumak zorunda kalmaktan ileri geliyor bence..
Bağlılık.. Kesinlikle bazı şeylere bağlanmayı ve bunun verdiği güveni seviyorum hep sevdim. Yapacak fazla bir şey yok sanırım bunun için..
Nefret… Bu hepsinin içinde en beteri bence. Ama eskiye nazaran bu duyguyu yendiğimi söyleyebilirim. Önceden bazı şeylere kızar ve nefret ederken artık umursamamayı öğrendim zamanla.

Peki, bir insan –yaşama yapışmadan- yaşayabilir mi? Ben yaşayamam, orası kesin. Benim hayattan beklentilerin, ümitlerim var. Öğrenmek istediklerim, kendimi daha ileriye götürmeyi amaçladığım fikirlerim var. Hayata sıkı sıkıya tutunmalıyım düşmemek için, dik durabilmeliyim ama yeri geldiğinde de sırtımı yaslayabilmeli, kendime ve etrafıma güvenmeliyim.En önemlisi ileriye bakmaya devam etmeliyim....

Yeni yıldan beklentilerim çok fazla şey olmasa da, yaptığım planları hayata geçirebilmek, ufacık şeylere sevinmek, daha olumlu bakabilmek, her anlamda biraz daha esnek olabilmeyi diliyorum :)
Rahat bir nefes alıp, çayımı yudumlamak fazlası değil…

1 yorum:

  1. Özellikle son cümle o kadar güzel ve tanıdık geldi ki bana.. "rahat bir nefes alıp, çayımı yudumlamak.." kesinlikle ben de öyle! :) daha fazlası değil.. o bile beni fazlasıyla mutlu etmeye yetiyor. güzel bir yıl geçirmenizi dilerim, sevgiler..

    YanıtlaSil