4 Aralık 2010 Cumartesi

Metro-Tren..

İzmir metrosunun bilmecesi hala devam ediyor. Aylardır süren ve bir türlü bitmeyen, her ay ertelenen metromuz acaba ne zaman tamamlanacak diye çok merak eder oldum bu aralar. Son söylentiler bu Pazar olacağına dair..

Karşıyaka ne zaman metrosuna kavuşur bilinmez tabi, ama büyük bir çoğunluğu bitmiş gözüksede işime yaramayan metroyu ben ne yapabilirim değil mi ama?!

Bu metro için yollar değişti, kapandı,alt geçitler açıldı.. Biz yollarımızı değiştirdik…
Ama en önemlisi henüz hiçbir işlevi olmayan bu metro istasyonlarının bolca ışıklandırılmış olması. Neden mi? Çünkü kimse kullanmıyor. Yani hala binemediğim metro durağının  ışığı yansa ne yanmasa ne.
Tabi böyle olunca insan şaşırmıyor değil nasıl olurda bir şehirde metro çalışmaları yıllardır sürer?

Ama geçenlerde iş dönüşü yanımdan geçen treni fark edince düşünmeden edemedim..

Ne gariptir ki ben İzmir’ de hiç Tren sefası yapmamıştım tabi Karşıyaka’da da  metro sefası:)  
Oysa İstanbul’da ne çok severdim trene binmeyi. Bakırköy’de binip Eminönün’de inmeyi, oradan Kapalı Çarşı’ya çıkmayı ya da tam tersini yapmayı ..
Eminönü’ne giderken Çatladıkapı’daki batık gemiyi izlemeyi, artık yerinde olmasa da orayı görmüş olmayı ve 3 5 hatıra fotoğrafı çektirecek kadar şanslı olabildiğime seviniyorum. Üniversitede kızlarla Çatladıkapı da çay içmeye inerken gittiğimiz dar sokakları özlemişim ama bu özlem başka sefere…

Asıl mevzu şu an tren. Evet İstanbul’da tren yolculuklarıyla neredeyse gitmediğim yer kalmamasına rağmen buna şehirler arası seyahatlerde dahil, burada bir kez olsun Trene  binmemiş olmanın şaşkınlığını yaşadım bugün. İş dönüşü sağımdan geçen treni görünce, ne garip orada bir tren hattı olduğundan dahi haberim yoktu , ta ki akşam karanlığında güzel ışıklarıyla dağların arasından süzülene kadar, birden bitmemiş metromuz aklıma geldi..
Evet hem trenden hem de metrodan yoksunum bu aralar. Ama belki söylentiler doru çıkarsa belki Pazar günü Karşıyaka’dan metroya binmek farklı olacaktır…
Sonra belki de bir tren sefası ayarlayabilirim kendime:) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder